19 listopada 2013

Wody przelewanie, czyli...

...wodne eksperymenty. Coś, co dzieciaki lubią najbardziej :)

Na początek przygotowałam dzieciom rózne szklane naczynia. Do każdego wlałam taką samą porcję wody...

 ...choć na pierwszy rzut oka nie było to oczywiste ;)
 Spytałam dzieci w którym naczyniu wody jest najwięcej.
 W celu sprawdzenia odpowiedzi wodę z poszczególnych naczyń przelały do takich samych szklanek:
 Wynik nie pozostawiał wątpliwości, że w każdym naczyniu było tyle samo wody!
 Potem był eksperyment odwrotny. Do wszystkich naczyń nalałam wody do tego samego poziomu:
Zadanie polegało na uszeregowaniu naczyń od tego w którym wody jest najwięcej do tego w którym jest najmniej. I znów sprawdzanie za pomocą szklanek:
 I skorygowanie odpowiedzi ;)
Potem do naszych doświadczeń dołączył gumowy wężyk, który umieściliśmy pomiędzy dwoma szklankami napełnionymi wodą do różnych poziomów:
Ku zdziwieniu dzieci woda zaczęła się przemieszczać (trzeba pamiętać, żeby w wężyku nie było powietrza, w tym celu należy albo delikatnie zassać wodę albo zanurzyć wężyk w misce i pozwolić uciec bąbelkom powietrza):
Obserwowaliśmy, w którym momencie woda przestaje płynąć i co się stanie kiedy umieścimy szklanki na różnych wysokościach:
I w różnej konfiguracji:
 Oraz co się stanie gdy do górnej szklanki dolejemy wody w momencie gdy dolna jest już prawie pełna:
 Woda nie przestaje płynąc mimo iż szklanka jest pełna!
Dzieciom bardzo spodobało się działanie naczyń połączonych. Postanowiliśmy więc sprawdzić co się stanie gdy wykorzystamy trzy szklanki:
Niestety nie miałam drugiego grubego wężyka i musiałam wykorzystać takie całkiem malutkie. Przy okazji zaobserwowaliśmy, że takim wężykiem woda płynie dużo wolniej, a w zasadzie powolutku sobie kapie:
Zajęło to dużo więcej czasu jednak mimo trudnego przepływu woda dążyła do wyrównania poziomu we wszystkich szklankach!
 
I udało się :)
Na koniec zadałam dzieciom zagadkę jak można wylać wodę z miski bez ruszania nią?
Oczywiście wężykiem!

Polecam bardzo :) Moim dzieciom się bardzo podobało ;)

4 komentarze:

 1. Witam serdecznie,
  Chciałabym przedstawić dwie facebookowe zabawy. Mam nadzieję, że nagrody przypadną komuś do gustu i zechce się przyłączyć :) Ponieważ już niedługo święta, w jednej z tych zabaw do wygrania są książeczki dla dzieci o tematyce świątecznej. Wygrywają aż trzy osoby! W drugiej rozdawajce również wygrywają trzy osoby, za to nagrodami będzie wspaniała pamiątka w formie zdjęć w krysztale! Z całą pewnością warto wziąć udział. Zasady są niezwykle proste i w bardzo łatwy sposób można zdobyć fajne nagrody :)

  A jeśli macie w domku jakąś małą księżniczkę to na Babylandii i dla niej znajdzie się ciekawa zabawa z pięknymi nagrodami :)

  Nie chce nadużywać gościnności i nie będę wklejała tutaj linków. Jeżeli ktoś jest zainteresowany to serdecznie zapraszam na mój profil, tam znajdują się blogi "Książeczki synka i córeczki" oraz "Babylandia". Banerki znajdują się na paskach bocznych. Klikając w nie traficie na te rozdawajki :)

  Od razu chcialabym bardzo przeprosić za tą autopromocję. Wiem, że wiele osób ma czegoś takiego po dziurki w nosie, jeszcze więcej z pewnością uważa to za brak wychowania czy też szacunku. Ja z całą pewnością mam w zamierze jedynie poinformowanie choć grupki ludzi o tych zabawach. Wiele takich osób dziękuję mi za informacje, ponieważ inaczej nie mieliby o niej pojęcia. Mam nadzieję, że w tym przypadku będzie tak samo :) W razie czego proszę usunąć to zaproszenie...
  Pozdrawiam
  Marta

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczne eksperymenty z wodą. Muszę się tak pobawić z moimi dzieciakami. Zabawę ze szklankami i ilością wody robiłam w szkole. Teoretycznie 7-latek powinien to już kumać, ale czasem nawet 9-latkom sprawiało to problem. Koniecznie muszę to zrobić z moimi dziećmi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja się zastanawiam skąd takie wężyki wziąć, żeby to zrobić w czasie ferii?? Hm, Mamodomowa, masz pomysł? :) podpowiedz i to

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomysłem nie poratuję, bo nasz gruby wężyk od jakiejś zabawki wymontowaliśmy ;) A samych tych cienkich to nie polecam, bo to naprawdę dłuuugo trwa...

   Usuń