7 listopada 2018

Toruń z dziećmi :) - cz. 1.

Wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia i zachwyciło nas to miasto dlatego chciałam zachęcić do odwiedzenia go z dziećmi, bo dzieciom Toruń ma naprawdę wiele do zaoferowania.

Gdzie zatem warto zajrzeć i co odwiedzić będąc w Toruniu?

1. Młyn wiedzyhttp://mlynwiedzy.org.pl/ - bilety do kupienia przez internet.

Jest to centrum nauki, znajdujące się na ul. Władysława Łokietka 5.

W bardzo ciekawym budynku, na 6 pietrach znajdują się wystawy o różnej tematyce. Eksponaty są interaktywne, można a nawet trzeba dotykać, sprawdzać i testować. Dużo zabawy i frajdy dla dzieci i dla dorosłych. Na zwiedzanie ma się 3 godziny i to jest pewien minus, bo myślę, że można by tam spędzić dużo więcej czasu. Nie ma tam też żadnego punktu gastronomicznego, więc warto wziąć coś do zjedzenia po zwiedzaniu :)

Mi się najbardziej spodobała sala matematyczna -- czasowa wystawa, na której można zmierzyć się z różnej maści łamigłówkami - bardzo wciągające :)

Młyn WiedzyWystawa czasowa "Beyond The Lab"

Sala "Idee"

Sala "Idee"

Sala "Rzeka"

Wystawa "To ja! Matematyka"

Sala "o obrotach"

Wahadło Foucaulta - przewieszone przez wszystkie piętra.

2. Żywe muzeum piernikahttps://muzeumpiernika.pl/ - bilety do kupienia przez internet.

Muzeum mieści się w centrum miasta, przy ul. Rabiańskiej 9. Jest to bardzo ciekawe miejsce, w którym na specjalnym pokazie poznamy średniowieczną recepturę powstawania pierników i znaczenie każdego składnika a potem sami będziemy mogli te pierniki upiec i zabrać do domu! Pokaz prowadzony jest w bardzo ciekawy sposób i angażujący widzów.

Piętro wyżej zaś możemy zapoznać się z manufakturą z początków XX wieku, zobaczyć maszyny z tamtego okresu i wziąć udział (za dodatkową opłatą) w dekorowaniu pierników.

Pokaz powstawania ciasta na pierniki
Każdy mógł własnoręcznie zrobić swój piernik.Nasze pierniki

Manufaktura z początków XX wieku.

3. Dom Kopernikahttp://www.muzeum.torun.pl/strona-24.html - W środy bezpłatne zwiedzanie a na filmy warto zarezerwować bilety

Dom Kopernika znajduje się w centrum miasta, na ul. Kopernika 15/17. Muszę przyznać, że bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie to miejsce, bo obawiałam się, że może być nieciekawe i trochę nudne (zwłaszcza dla dzieci) a tymczasem to bardzo ciekawa wystawa! Znajdują się niej interaktywne i multimedialne ekspozycje (np. hełmy z okularami 3d, dzięki którym przenosimy się do starożytności i poznajemy ówczesnych filozofów i matematyków) oraz bardzo ciekawie odtworzone wnętrza z czasów Kopernika i wystawa z przyrządami, które wykorzystywał do swoich obserwacji.

Warto też się wybrać na pokaz filmów 4D.
4. Planetariumhttp://www.planetarium.torun.pl/

Planetarium znajduje się w centrum miasta przy ul. Franciszkańskiej 15 - 21. W swojej ofercie ma seanse o różnej tematyce adresowane do różnych odbiorców, od maluchów do dorosłych. My obejrzeliśmy dwa:
- Wirująca Ziemia - edukacyjny film o ruchu ziemi i księżyca, porach roku, gwiazdach i gwiazdozbiorach.
- Makrokosmos - bardzo ciekawy film o odległościach we wszechświecie i jego granicach.

Poza seansami można zwiedzić dwie wystawy: Geodium i Baza Mars#17. My byliśmy w pierwszej i dzieciom bardzo się podobało. Sala jest niewielka dlatego warto kupić bilety, kiedy nie ma akurat zorganizowanej grupy.

Planetarium

Sala Geodium

Sala Geodium

Sala Geodium


Kolejna część niebawem, zapraszam :)

2 komentarze:

  1. Toruń zwiedziłam tylko raz , ale byłam pod wrażeniem tych urokliwych miejsc! A starówka jest fantastyczna :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dziękuję za tą relację i zachęcenie. To skarbnica praktycznych informacji. Wkrótce wrócę tu po szczegóły, gdyż po przeczytaniu już planuję wyjazd z dzieckiem. Pozdrawiam Ela

    OdpowiedzUsuń