6 października 2011

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Na tym blogu chciałabym pisać również o miejscach, w które warto wybrać się razem z dziećmi, bo nawet mama domowa lubi wygrzebać się z pieleszy i udać na ciekawą wycieczkę ;)

Zacznijmy od Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Miejsce bardzo fascynujące dla maluchów, starszaków i tych całkiem dużych :)

Muzeum obejmuje część terenie dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny. Zajmuje ogromny obszar, na którym znajduje się nowo wybudowany Gmach Główny, hangary i hale garażowe a w nich różne wystawy stałe, silnikownię z imponującą kolekcją silników samolotowych oraz wystawę plenerową w której zgromadzona wielkogabarytowe samoloty zarówno cywilne jak i wojskowe. W sumie na terenie muzeum zgromadzono ponad 200 statków powietrznych! Dużo informacji można znaleść na oficjalnej stronie muzeum: www.muzeumlotnictwa.pl

Wystawa plenerowa i dziesiątki samolotów...
... do których można podejść i wszystko dokładnie obejrzeć (żałowaliśmy tylko, że do żadnego nie można wejść). Poniżej podwozie samolotu JAK-40:
Ił-14 S:
Radary:
Rakietowe systemy przeciwlotnicze:
Wystawy hangarowe a w nich śmigłowce:
szybowce:
samoloty z czasów I Wojny Światowej:
i jeszcze starsze, poniżej z 1910 roku (konstrukcja drewniana, kryta płótnem):
Warto też zajrzeć do silnikowni. Ogromne silniki robią niesamowite wrażenie, do niektórych można podejść, dotknąć i zobaczyć jak działają:
A w Gmachu Głównym poza obejrzeniem kilku mniejszych samolotów...
możemy usiąść w fotelu:
skorzystać z 'przejażdżki' żyroskopem
 i pobawić się symulatorem lotu:
oraz zobaczyć jeszcze wiele ciekawych rzeczy :) A jakich? Sprawdźcie sami!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz